Powrót


Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy – Grudzień 2024

Intencja: Za pielgrzymów nadziei.
Módlmy się, aby nadchodzący Jubileusz umocnił nas w wierze, pomógł nam lepiej poznać Chrystusa Zmartwychwstałego w naszym zyciu i przemienił nas w pielgrzymów chrześcijańskiej nadziei.

Ojciec Święty zapowiada, że "zbliżający się jubileusz będzie (...) Rokiem Świętym, charakteryzujacym się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu". Módlmy się by uczniowie Jezusa byli "pielgrzymami nadziei", by i w naszym codziennym życiu nie brakowalo nadziei pokladanej w Bogu. Bądźmy świadkami nadziei, ktora plynie w z wiary i modlitwy rożańcowej, aby wyprosić tak bardzo potrzebny dla świata pokoj dla.  "Niech moc nadziei wypełnia naszą teraźniejszość..."


Przed nami czas łaski: Rok Święty 2025. Papież Franciszek zapowiedział go w Światowy Dzień Chorego (11 lutego 2022), po okresie pandemii. W liście do abp. Rina Fisichelli, Przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji, napisał wprost, że pragnie, aby przyczynił się on do przywrócenia klimatu nadziei i ufności oraz był znakiem nowego odrodzenia. Dlatego na motto Jubileuszu wybrał słowa: Pielgrzymi nadziei.

Pierwszy Rok Jubileuszowy ogłosił Bonifacy VIII w 1300 roku. Początkowo miał on być obchodzony co 100 lat. Czas ten już w roku 1343 skrócono o połowę. Ostatecznie Paweł II w 1470 roku ustalił, że zwyczajnie Rok Święty będzie celebrowany co 25 lat. Właśnie takie zwyczajne obchody przypadają w przyszłym roku.

Bullę ogłaszającą ten Jubileusz Franciszek wydał 9 maja br. Wyraża w niej pragnienie, by obchody były dla wszystkich wydarzeniem żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem. A przede wszystkim – okazją do ożywienia nadziei. Mogą się do tego przyczynić pielgrzymki, zarówno do Rzymu, jak i do wyznaczonych świątyń w diecezjach. Każdy może odświeżyć drogę wiary poprzez dobrą spowiedź. Wrażliwości i modlitwie wiernych Franciszek poleca przede wszystkim sprawę pokoju, ale też zapaści demograficznej w wielu krajach. Zachęca do stawania się znakami nadziei dla więźniów, chorych, młodych, migrantów, osób starszych, a zwłaszcza dla ubogich, by mogli odzyskać radość życia. Celem chrześcijanina, przypomina papież w Bulli ogłaszającej Jubileusz, jest życie wieczne, a perspektywą Boży sąd miłości, oparty na tym, czy praktykowaliśmy ją wobec najbardziej potrzebujących. Franciszek życzy, by świadectwo wiary stało się w świecie zaczynem prawdziwej nadziei.

Drzwi święte w Bazylice Watykańskiej otwarte zostaną już w Wigilię. Dlatego papież prosi w grudniu o modlitwę, aby ten Jubileusz umocnił nas w wierze: by pomógł nam rozpoznać zmartwychwstałego Chrystusa w naszym życiu i przemienił nas w pielgrzymów nadziei.

/ampolska.co/

 

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu