W Poniedziałek w Oktawie Wielkanocny, 21 kwietnia br., zmarł Jorge Mario Bergoglio SJ, papież Franciszek. Był 266. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 roku. Pogrzeb + papieża Franciszka w sobotę 26 kwietnia o 10.00 na placu św. Piotra.

Czytaj dalej

Święto Miłosierdzia Bożego ma najwyższą rangę wśród wszystkich postaci nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, które zostały objawione s. Faustynie. Po raz pierwszy o ustanowieniu tego święta mówił Pan Jezus w Płocku w 1931 roku, gdy przekazywał swą wolę, co do powstania obrazu: Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz.49).

Czytaj dalej

Pragnę – powiedział Pan Jezus do Siostry Faustyny – abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju Mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie godzinie śmierci. W każdym dniu przyprowadzisz do Serca Mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia Mojego. A Ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca Mojego (…). W każdym dniu prosić będziesz Ojca Mojego przez gorzką mękę Moją o łaski dla tych dusz.

Czytaj dalej

W niedzielę 27 kwietnia 2025 roku, o godzinie 19.00 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu, jako wspólnota prezbiterów i wiernych świeckich Archidiecezji Poznańskiej, będziemy dziękować Panu Bogu za dwadzieścia trzy lata pasterskiej posługi Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Czytaj dalej

W Kościele w Polsce przeżywamy Rok Duszpasterski pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. W Roku Jubileuszowym obchodzonym w całym Kościele, pragniemy przejść wyjątkową pielgrzymkę. Towarzyszą nam „Pielgrzymi nadziei” Nowego Testamentu, święci naszych czasów oraz konkretne podpowiedzi jak wyruszyć w drogę i samemu stać się „pielgrzymem nadziei” we współczesnym świecie. Zapraszamy wszystkich do wspólnego pielgrzymowania...
Co tydzień kolejne katechezy... 27 kwietnia: Recepta na świętość bł. Luigi i Maria Beltrame-Quattrocchi

Czytaj dalej

W związku z trwającym w Kościele Jubileuszem Roku 2025, ponieważ nasze Sanktuarium Maryjne w Osiecznej jest Kościołem Jubileuszowym, dlatego od pierwszej niedzieli maja, tj. 4 maja, wprowadzamy dodatkową Mszę świętą w każdą niedzielę o 18.30!!  Jak mawiał bł. Carlo Acutis, który w niedzielę 27 kwietnia zostanie ogłoszonym swiętym: "Eucharystia to autostrada do nieba"!! Zachęcamy Was do częstego udziału w Mszach świętych, nie tylko w każdą niedzielę, ale także w tygodniu oraz do częstego przyjmowania Komunii świętej...

Czytaj dalej

Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – czyli przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza tę samą prawdę, że CHRYSTUS  ZMARTWYCHWSTAŁ. Ostatnim dniem Oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie także Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień Świętem Miłosierdzia Bożego, którego wielką orędowniczką była św. Faustyna Kowalska.

Czytaj dalej

Ingres Arcybiskupa Zbigniewa Zielińskiego do katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu odbędzie się w czwartek, 1 maja, o godz. 11.00. Kanoniczne objęcie diecezji nastąpi tego samego dnia w godzinach przedpołudniowych.

Czytaj dalej

Herb Arcybiskupa Zbigniewa Zielińskiego - UT UNUM SINT: „Aby byli jedno” – słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana (17,21) będą dewizą umieszczoną w herbie Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego.

Czytaj dalej

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego kieruje nasze myśli ku odległej przeszłości, gdy Chrystus opuścił po śmierci swój grób. Przenosi nas także w bliżej nieznaną przyszłość, ponieważ wszyscy mamy nadzieję na życie wieczne. Wielkanoc nie jest jednak tylko świętem historycznych wspomnień o Jezusie, który przed dwoma tysiącami lat pokonał śmierć, ani też mglistym marzeniem o powrocie ludzkości do życia. Jeżeli wierzymy w prawdziwe powstanie Jezusa Chrystusa z martwych i pragniemy Jego mocą także w nas samych przezwyciężyć zło, śmierć i grzech, musimy już teraz zacząć osobistą wędrówkę ku ostatecznemu zmartwychwstaniu i odradzać się duchowo każdego dnia. Droga ta sprawi, że wyjdziemy z grobu naszych wad przemienieni, promieniejący dobrem pochodzącym od samego Boga.

Czytaj dalej

Zmartwychwstanie Chrystusa przyniosło wszystkim nową nadzieję: od tej pory mieć nadzieję nie znaczy już czekać na coś, co ma się dopiero wydarzyć. Znaczy być pewnym, że to się już dokonało, ponieważ Pan zmartwychwstał i króluje żywy” – św. Jan Paweł II 

Czytaj dalej

"Zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej odpust jubileuszowy można uzyskać za pobożne nawiedzenie każdego sanktuarium maryjnego, a więc w Archidiecezji Poznańskiej także za nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Osiecznej". Jako franciszkanie zapraszamy do osobistego, rodzinnego, wspólnotowego, parafialnego pielgrzymowania do naszego Maryjnego Sanktuarium jako Kościoła Jubileuszowego 2025, które jest miejscem szczególnej modlitwy, w którym można wyprosić wiele łask u Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej i zyskać odpust Roku Jubileuszowego.

Czytaj dalej

Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych.

Czytaj dalej

Zaplanuj czas na spotkanie z Jezusem Chrystusem!! Adorując Jezusa modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o dobre powołania do małżeństwa i życia rodzinnego oraz we wszystkich wspólnotowych i osobistych intencjach. Niech czas spędzony z Jezusem na adoracji umacnia wiarę i miłość, byśmy na co dzień byli ludźmi nadziei, która zawieść nie może!

Czytaj dalej

Zapraszamy codziennie o 18.00 na Różaniec przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Bolesnej.
Intencje na Różaniec można składać do skarbonki przy ołtarzu Maryjnym lub przesłać przez Skrzynkę Intencji znajdującą się na naszej stronie internetowej.

Czytaj dalej

Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem metropolitą poznańskim bp. Zbigniewa Zielińskiego, dotychczasowego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. We wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, 1 maja br., odbędzie się ingres abp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

Czytaj dalej

Najwyższy, wszechmogący, dobry Panie, Twoja jest sława, chwała i cześć, i wszelkie błogosławieństwo. Tobie jednemu, Najwyższy, one przystoją, i żaden człowiek nie jest godny wymówić Twego Imienia.
Pochwalony bądź, Panie mój, ze wszystkimi Twoimi stworzeniami, szczególnie ze szlachetnym bratem naszym słońcem, przez które staje się dzień i nas przez nie oświecasz. I ono jest piękne i świecące wielkim blaskiem: Twoim, Najwyższy, jest wyobrażeniem....

Czytaj dalej

Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwość uzyskania odpustu zupełnego - w Roku Jubileuszowym 800-lecia powstania Pieśni Słonecznej, w świątyniach naszej Prowincji pw. Św. Franciszka z Asyżu w Polsce.

Czytaj dalej

Od 2 kwietnia w polskich kinach można zobaczyć film 21.37, który powstał specjalnie z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Jak zapowiadają twórcy, jest to film o nas! 21.37 to opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. „To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 roku, było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy..."

Czytaj dalej

Miłosierny Boże, przyjmij nasze dziękczynienie za dar apostolskiego życia i posłannictwa świętego Jana Pawła II i za jego wstawiennictwem pomóż nam wzrastać w miłości do Ciebie i odważnie głosić miłość Chrystusa wszystkim ludziom. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Czytaj dalej

Intencja: O mądre korzystanie z nowych technologii.
Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów.

Czytaj dalej

Po dwudziestu trzech latach mojej biskupiej posługi w najstarszej polskiej diecezji wyrażam wdzięczność najpierw Panu Bogu i Matce Najświętszej za ogrom łask, jakich doświadczyłem i nadal doświadczam, starając się sprawować – „czynem i prawdą” – służbę biskupią dla dobra Ludu Bożego. Nie sposób w kilku zdaniach wyrazić wdzięczności wszystkim ludziom, którzy w tym czasie tworzyli wraz ze mną wspólnotę wiary, jaka istnieje w archidiecezji poznańskiej.

Czytaj dalej

„Spes non confundit”, „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). W imię nadziei Paweł Apostoł napełnia odwagą chrześcijańską wspólnotę Rzymu. Nadzieja jest również głównym przesłaniem zbliżającego się Jubileuszu, który zgodnie ze starożytną tradycją papież ogłasza co dwadzieścia pięć lat - pisze papież Franciszek w Bulli ogłaszjącej Jubileusz Roku 2025

Czytaj dalej

Rok Jubileuszowy 2025 pod hasłem "Pielgrzymi nadziei" został zainaugurowany 24 grudnia 2024 roku otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice Watykańskiej przez papieża Franciszka oraz Mszą Świętą pod jego przewodnictwem w Bazylice Św. Piotra. W diecezjach obchody Jubileuszu rozpoczęły się w niedzielę 29 grudnia...

Czytaj dalej

Jubileusz był zawsze w życiu Kościoła wydarzeniem o wielkim znaczeniu duchowym, kościelnym oraz społecznym. Odkąd Bonifacy VIII w 1300 r. ustanowił pierwszy Rok Święty — który miał być obchodzony co sto lat, a później, na wzór biblijny, co 50, aż ostatecznie ustalono, że będzie obchodzony co 25 lat — święty, wierny lud Boży przeżywał tę celebrację jako wyjątkowy dar łaski, charakteryzujący się przebaczeniem grzechów, a w szczególności odpustem, będącym pełnym wyrazem miłosierdzia Boga - pisze papież Franciszek...

Czytaj dalej

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, ustanowił dziewiętnaście kościołów jubileuszowych Roku Świętego 2025... W Roku Jubileuszowym warto korzystać z Bożego Miłosierdzia zyskując odpusty zupełne za siebie lub dla dusz w czyśćcu cierpiących... Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Osiecznej także Kościołem Jubileuszowym!!

Czytaj dalej

Program duszpasterski w Polsce 2024/2025 "Pielgrzymi nadziei", skierowany jest do całego Kościoła w Polsce i w tym roku będziemy go przeżywać w jedności z Kościołem powszechnym obchodzącym Jubileusz Zwyczajny Roku 2025.

Czytaj dalej

Komisja po raz kolejny stanowczo sprzeciwia się ograniczeniom wobec lekcji religii takim jak: redukcja zajęć z religii do jednej godziny tygodniowo oraz umieszczenie zajęć na pierwszej lub ostatniej godzinie w planie lekcyjnym. Należy podkreślić i przypomnieć, że są to zmiany wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia pomiędzy stroną kościelną i rządową. Zabrakło więc poszanowania praworządności – czytamy w komunikacie z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 27 marca 2025 r.

Czytaj dalej

Proszę Pana Jezusa, aby z Jego Najświętszego Serca wypłynęły dla nas wszystkich strumienie wody żywej, aby zagoić rany, które sobie zadajemy, aby umocnić naszą zdolność kochania i służenia, aby pobudzać nas do nauki wspólnego podążania ku światu sprawiedliwemu, solidarnemu i braterskiemu – czytamy w encyklice Ojca Świętego „Dilexit nos" o miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa.

Czytaj dalej

Sytuacja powstała na skutek publikacji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozporządzania z dnia 17 stycznia 2025 roku, wprowadzającego zmiany w organizacji lekcji religii w szkole, była głównym tematem obrad Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 24 stycznia br.

Czytaj dalej

Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w Komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dotyczącym zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 roku.

Czytaj dalej

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami zakrojonego na szeroką skalę procesu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych. Z tak dużymi zmianami mamy do czynienia po raz pierwszy od 1989 roku. Zarówno te, które zostały przyjęte od września 2024 roku, jak i zapowiadane na wrzesień 2025 roku, nie tylko w sposób jednoznaczny stoją w sprzeczności z przepisami wyższego rzędu, ale przede wszystkim są krzywdzące i dyskryminujące dla wielu uczniów i nauczycieli religii.

Czytaj dalej

Strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia – czytamy w komunikacie strony kościelnej z posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 9 grudnia br. w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Czytaj dalej

W środę 28 listopada 2024 roku, w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej, odbyło się drugie posiedzenie Podkomisji ds. religii w szkole, powołanej przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Z powodu braku porozumienia przedstawiciele Kościoła zapowiedzieli odwołanie się w trybie pilnym do Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski

Czytaj dalej

Stanowisko Komisji Duszpasterstwa KEP w sprawie planowanych zmian ustawy o handlu w niedzielę: "W kontekście planowanych zmian ustawodawczych dotyczących handlu w niedzielę i święta, jako Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, ufając, że wespół ze wspólnotą wierzących obywateli naszego kraju, opowiadamy się za zachowaniem aktualnej ustawy o handlu w niedzielę z 2018 r. ..."

Czytaj dalej

Dnia 9 października br. delegaci Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Zespołu roboczego KEP do spraw kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po spotkaniu został wydany komunikat.

Czytaj dalej

Przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą – czytamy w Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski wobec planowanego przedmiotu Edukacja Zdrowotna.

Czytaj dalej

Zespół Ekspertów przypomina fundamentalną prawdę z zakresu genetyki, że życie każdego człowieka zaczyna się w chwili poczęcia. Od tego momentu rozwija się ono nieprzerwanie w oparciu o wewnętrzne zasady zapisane w jego genomie. Jego życie nie jest mniej ważne od życia każdego innego człowieka. Jak bardzo fundamentalna jest to prawda dla życia społecznego świadczy jej zapisanie w Konstytucji Rzeczypospolitej... Módlmy się za sprawujących władzę, zwłaszcza w naszej Ojczyźnie, aby pełniąc służbę wobec narodu, w duchu odpowiedzialności szanowali niezbywalne prawo do poszanowania każdego ludzkiego istnienia, począwszy od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Czytaj dalej

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa – napisali biskupi w Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Czytaj dalej

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe” – czytamy w oświadczeniu.

Czytaj dalej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu