Powrót

Dekret Penitencjarii Apostolskiej

800-lecie Pieśni Słonecznej

Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwość uzyskania odpustu zupełnego - w Roku Jubileuszowym 800-lecia powstania Pieśni Słonecznej, w świątyniach naszej Prowincji pw. Św. Franciszka z Asyżu w Polsce.
Aby skorzystać z przywileju odpustu, poza zwykłymi warunkami należy odmówić tekst Pochwały Stworzeń w jubileuszowej świątyni. Ci, którzy nie mogą nawiedzić naszych świątyń, chorzy i starsi, mogą odmówić tę modlitwę w domu.


DEKRET

PENITENCJARIA  APOSTOLSKA, na mocy szczególnych uprawnień udzielonych przez Ojca Świętego i naszego Pana w Chrystusie, Franciszek, Papieża z Bożej Opatrzności, przychylając się do niedawnej prośby złożonej przez Wielebnego Ojca Massimo Fusarelliego, Ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych (OFM), wraz z Ministrem prowincjalnym OFM Prowincji Polskiej pw. św. Franciszka z Asyżu, z okazji uroczystych obchodów ku czci św. Franciszka z Asyżu, które w osiemsetną rocznicę powstania „Pieśni Słonecznej” (Cantico delle Creature) będą się odbywać przez cały rok 2025, udziela łaskawie, z nieskończonego miłosierdzia Bożego i ze skarbca duchowego Kościoła, Odpustu Zupełnego.

Odpust ten, na zwykłych warunkach (sakramentalna spowiedź, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), mogą uzyskać franciszkanie oraz wierni chrześcijanie, szczerze ożywieni duchem pokuty i miłości. Może on być również ofiarowany jako pomoc duszom w czyśćcu, jeśli, w duchowej łączności z celami Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025, nawiedzą w formie pielgrzymki dowolną świątynię konwentualną wspomnianej Prowincji i pobożnie wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiedni czas oddadzą się pobożnej refleksji, kończąc ją modlitwą Ojcze nasz, Wierzę w Boga, wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka z Asyżu oraz odmówieniem Pieśni Słonecznej.

Osoby starsze, chorzy wraz z ich opiekunami oraz wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuszczać swoich domów, mogą również uzyskać Odpust Zupełny, pod warunkiem, że wyrzekną się wszelkiego grzechu i postanowią wypełnić trzy zwykłe warunki, gdy tylko będzie to możliwe. Powinni oni duchowo łączyć się z obchodami Jubileuszu, ofiarując miłosiernemu Bogu przez Najświętszą Maryję Pannę swoje modlitwy, cierpienia i życiowe trudności.

Aby możliwość uzyskania tej łaski Bożej przez klucze Kościoła była łatwiej dostępna dzięki pasterskiej miłości, Penitencjaria Apostolska gorąco zachęca kapłanów franciszkańskich do gotowości i ofiarności w sprawowaniu sakramentu Pokuty.

Niniejszy dekret obowiązuje w tym szczególnym przypadku, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych zarządzeń.

Dano w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 13 lutego Roku Pańskiego 2025.

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu