Powrót

Dziękczynna Eucharystia za posługę Abpa Stanisława Gądeckiego

27 kwietnia 2025

Dziękczynna Eucharystia za posługę Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

W niedzielę 27 kwietnia 2025 roku, o godzinie 19.00 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu, jako wspólnota prezbiterów i wiernych świeckich Archidiecezji Poznańskiej, będziemy dziękować Panu Bogu za dwadzieścia trzy lata pasterskiej posługi Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Zmiana terminu jest związana z pogrzebem + papieża Franciszka, który odbędzie się w sobotę 26 kwietnia o 10.00. 


ŻYCZENIA ARCYBISKUPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2025 ROKU

Umiłowani Archidiecezjanie!

„Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał!” (Mt 28,6). Pusty grób nie potrzebuje słów ani wyjaśnień. Jest on milczącym znakiem, że życie zwyciężyło śmierć, nadzieja pokonała zwątpienie, a światło rozproszyło ciemności. W poranek Zmartwychwstania wszystko staje się nowe. Lęk uczniów ustępuje pokojowi, rozpacz przemienia się w wiarę, a cisza grobu rozbrzmiewa orędziem nadziei. Ta nadzieja – która nie zawodzi – towarzyszy Kościołowi w jego pielgrzymowaniu przez wieki, aż po dziś dzień. To właśnie ona, w Roku Jubileuszowym przeżywanym pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, staje się szczególnym darem Zmartwychwstałego dla nas wszystkich.

Drodzy Siostry i Bracia!

W duchu paschalnej radości życzę Wam, byście każdego dnia pozwalali na to, aby Chrystus rozświetlał mroki codzienności swoim zwycięstwem. Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym odnawia Waszą wiarę i napełnia Was nadzieją, która uzdalnia do wytrwałości w dobrym, mimo trudów i zmagań.

W szczególny sposób dziękuję Wam za dar wspólnej drogi – za lata pielgrzymowania wiary, które dane mi było dzielić z Wami jako Wasz Pasterz. Tegoroczną Wielkanoc przeżywam z Wami z wdzięcznością i ufnością – wiedząc, że Ten, który pokonał śmierć, nieustannie prowadzi swój Kościół ku życiu.

Na radosne i pełne pokoju Święta Paschalne, z serca błogosławię.

Arcybiskup Stanisław Gądecki
Administrator Apostolski Archidiecezji Poznańskiej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu