Uroczystość odpustowa ku czci św. Walentego
W piątek 14 lutego Uroczystość Odpustowa ku czci św. Walentego, Patrona naszego kościoła.
Msze święte o 7.00, 10.30 (Suma Odpustowa), 18.30.
Po Mszach świętych uczczenie Relikwii św. Walentego.
O 18.00 - Różaniec
W tym dniu nie będzie Drogi Krzyżowej o 6.40.
Zapraszamy do wspolnej modlitwy wszystkich, także zakochanych i poszukujących miłości, zaręczonych, narzeczonych i małżonków których łączy miłość. Pragniemy modlić się za tych, których w życiu kochaliśmy i kochamy i za tych którzy obdarzali i obdarzają nas miłością, za przeżywajacych kryzysy we wzajemnej milości. Zapraszamy osoby cierpiące na epilepsję i choroby układu nerwowego, których Patronem jest św. Walenty.
Z racji uroczystości odpustowej i Roku Jubileuszowego 2025, za nawiedzenie naszego kościoła można zyskać Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej po Spowiedzi św., przyjęcie Komunii św., brak przywiązania nawet do grzechu lekkiego oraz odmówienie modlitw: Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz dowolnej modlitwy na intencje Ojca Świętego np. Zdrowaś Maryjo).
Relikwiarz św. Walentego w naszym kosciele.
Relikwiarz św. Walentego wykonany w sposób artystyczny, w stylu barokowym z drzewa lipowego. Św. Walenty jest ubrany w kapłańskie szaty liturgiczne. Tworzą one szczególnie na ramionach piękne, regularne załamane linie. Ornat zdobi prosty ornament linearny, brzeg jego zaznaczony jest galonem w formie kropek i kółek. Obszerną środkową płaszczyznę wypełnia duży krzyż. Twarz jest dobrze i dość silnie, ale zarazem delikatnie wyrzeźbiona. Głowa z mocno zaznaczoną brodą jest zwrócona w stronę, przez co posiada więcej ruchu i życia. Z oczu, utkwionych w niebo, można wyczytać spokój, i równowagę duchową. Z ruchu całej figury, szczególnie z twarzy i rąk rozłożonych, wieje rezygnacja wobec wyroku, skazującego go na śmierć przez ścięcie. Pierwotnie prawą ręką dotykał miecza katowskiego. U stóp jego, zwraca na siebie uwagę mała postać przedstawiona w pół osoby. Z jej ogólnych rysów i ubrania można wnioskować, że jest to niewiasta. Na twarzy maluje się łagodny, słodki uśmiech, który stanowi gwałtowny kontrast z powagą św. Walentego. Jej rozwarte oczy, jej niewinnie ciekawe wpatrywanie się w świat, pozwalają przypuszczać, że jest to córka Asteriusza, której św. Walenty w sposób cudowny przywrócił wzrok.
Wymiary relikwiarza wynoszą 0,35 x 0,55 cm. W środku krzyża na ornacie spoczywa w kartuszu cenna relikwia św. Walentego. Przymocowana jest do dna, za pomocą białego paska skórzanego, na którym widnieje czerwony napis: S. Valentini M. Relikwia została wydana w Rzymie dnia 2 kwietnia 1776 r., a legalizowana dnia 3 grudnia 1776 r. przez MJMK ks. Mateusza Chylewskiego, kanonika i surogatora kaliskiego. Większą część relikwii przechowuje się w Rzymie w kościele św. Praksedy. Papież św. Juliusz wybudował w Rzymie kościół pod wezwaniem tego świętego przy Ponte Mole, a brama del Popolo nosiła niegdyś imię św. Walentego.
Relikwię św. Walentego do kościoła klasztornego oo. Reformatów w Osiecznej wprowadził 12 czerwca 1785 r. JWJ ks. Konarski, kanonik i kanclerz poznański. Relikwia jest dawana ludowi do całowania w Odpust po nabożeństwie. Odpustu zupełnego na wieczne czasy na święto św. Walentego - Męczennika, patrona kościoła klasztornego oo. Reformatów w Osiecznej udzielił Papież Pius VI w roku 1787. Na te odpusty dał pozwolenie w przyszłym roku 1788 dnia 29 stycznia JWJ ks. Józef Rokoszowski, oficjał poznański.
/o. Edward Frankiewicz, "Łaskami słynący Obraz Świętego Walentego w kościele oo. Franciszkanów w Osiecznej (Wlkp.)", Osieczna 1938 r./