Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy – Marzec 2025
Intencja: O rodziny w kryzysie
Módlmy się, aby rodziny dotknięte podziałem doświadczyły uzdrawiającej mocy przebaczenia i odkryły, że nawet różnice mogą stać się bogactwem.
Z nauczania papieża Franciszka: "Kiedy dorośli tracą glowę, kiedy każdy myśli o sobie samym, kiedy mamusia i tatuś wyrządzają sobie zło, wówczas dusza dzieci bardzo cierpi, doświadcza rozpaczy. A są to rany, które pozostawiają ślady na całe życie". NIech słowa papieża Franciszka będą zachętą do gorliwej modlitwy za rozbite rodziny. W tych trudnych sytuacjach nadzieją pozostaje modlitwa o dar pojednania, dar przebaczenia, o dar odnowienia miłości..., która wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje. Żródłem takiej wlaśnie miłości jest Bóg!
Rodzina katolicka jest „domowym kościołem”, podstawowym środowiskiem miłości tak ludzkiej, jak i Bożej, gdyż zaraz po stworzeniu pierwszych rodziców Bóg im błogosławił i dał przykazanie miłości małżeńskiej i rodzicielskiej, by rozmnażali się i zaludniali ziemię, czyniąc ją sobie poddaną. W tych słowach miłości Bóg daje nie tylko całe stworzenie ludziom, ale dzieli się z nimi swą mocą stwórczą, gdyż do stworzenia duszy ludzkiej, będącej obrazem Boga, potrzeba Boga Ojca, działającego swym stwórczym Słowem w mocy Miłości Ducha Świętego.
Niestety, grzechy ciężkie tak rodziców, jak i dzieci poważnie ranią rodziny, przyczyniając się niejednokrotnie do ich całkowitego rozpadu. Diabeł, ojciec kłamstwa, które dzieli wierzących, odnosi więc okropny „sukces”. Święty Jan Paweł II nie tylko nauczał, ale dał lekarstwo na te tragiczne rozpady rodzin, wzywając wszystkich do opierania się na Prawdzie, którą jest Pan Jezus, oraz na życiu w Bożej miłości i odpowiedzialności, do której zdolny jest człowiek nie tylko przez naturalną kruchość wierzenia, ufania i kochania, ale przede wszystkim dzięki darom Chrztu św.: Bożej wiary, nadziei i miłości, płynących od Chrystusa.
Dlatego nawet w najcięższych podziałach i dramatach, dla rodzin najbardziej podzielonych i rozbitych, możliwe jest uzdrowienie, przebaczenie sobie krzywd, które zaczyna się zawsze od osobistego nawrócenia: od rachunku sumienia, żalu za grzechy, postanowienia poprawy, spowiedzi sakramentalnej oraz wynagrodzenia za zło tak Panu Bogu, jak i bliźniemu. Papież pośrednio wskazuje na to, że skoro Bóg daje grzesznikom życie i czas na nawrócenie i poprawę, to nie usuwa z nich bogactwa, które im dał, a które grzech niszczy. Zostawiając otwarte drzwi do powrotu do Boga i miłości bliźniego, zawsze możliwe jest uratowanie i pielęgnowanie tego bogactwa, które marnotrawne dzieci zachowały jeszcze, dokonując swego powrotu do Boga, do rodziny, do prawdy, miłości i odpowiedzialności.
/ampolska.co/