Wielki Piątek
Sanktuarium Maryjne w Osiecznej
W Wielki Piątek 18 kwietnia 2025r. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej (kościół klasztorny)
- o 7.00 – Jutrznia odmawiana z wiernymi w kościele (będą przygotowane teksty) i Droga Krzyżowa (nie ma Mszy świętej)
- od 7.00 – 18.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy
- o 17.45 - rozpoczęcie Nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia (tekst Nowenny jest także na naszej stronie internetowej)
- o 18.00 - Droga Krzyżowa
- o 18.30 – Liturgia ku czci Męki Pańskiej, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, adoracja do 21.00
Z okazji Roku Jubileuszowego 2025 za nawiedzenie naszego Maryjnego Sanktuarium można każdego dnia zyskać Odpust zupelny za siebie lub za zmarlych, pod zwyklymi warunkamii!!
Ofiary składane do skarbonki przy adoracji Krzyża świętego przeznaczone są na utrzymanie Sanktuariów w Ziemi Świętej.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (jakościowy i ilościowy), czyli post od potraw mięsnych oraz można spożyć trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Od tego postu nie ma dyspensy.
WIELKI PIĄTEK to DZIEŃ KRZYŻA ŚWIĘTEGO. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Po homilii w bardzo uroczystej MODLITWIE WSTAWIENNICZEJ Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest ADORACJA KRZYŻA. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”.
Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem.
Po adoracji Krzyża, z Ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii świętej.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest PROCESJA DO GROBU PAŃSKIEGO. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie.
W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ.
Wielki Piątek to dzień w którym Kościół nie sprawuje Mszy świętej.