Powrót

Wielki Odpust Porcjunkuli

Osieczna 2023

Tegoroczny Wielki Odpust Porcjunkuli w Osieckim Sanktauarium przeżywaliśmy w Roku Jubileuszu 400.lecia przybycia Franciszkanów do Osiecznej oraz w 44. Rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej papieskimi koronami. Uroczystości odpustowe trwały od 03 - 07 sierpnia 2023r.


Pierwszy dzień Odpustu – 03 sierpnia
Pierwsza Msza tegorocznego Odpustu Porcjunkuli została odprawiona o 10.30 z licznym udziałem duchowieństwa z dekanatu śmigielskiego i święciechowskiego. Mszy św. przewodniczył Ks. Krzysztof Mizerski, dziekan ze Śmigla. Pieszo przybyli parafianie z Górki Duchownej wraz z swym duszpasterzem Ks. Przemyslawem Wilkiem, a z Wilkowa Polskiego wraz z Ks. Markiem Smólskim grupa parafian przyjechała autokarem.
Mszy św. o 16.00 przewodniczył O. Daniel Wańczyk, podprzeor Opactwa Benedyktynów w Lubiniu.                    


Drugi dzień Odpustu – 04 sierpnia
Na Mszę św. o 10.30 przybyli dziś liczni pielgrzymi z dekanatów krzywińskiego i śremskiego. Wraz z nowym proboszczem Ks. Markiem Kędziorą przyszła piesza pielgrzymka ze Świerczyny oraz dwie pielgrzymki autokarowe z Dalewa z Ks. Krystianem Górskim oraz ze Śremu Ks. Marianem Bruckim. Mszy św. przewodniczył Ks. Krzysztof Gogół, proboszcz z Choryni, który od niedawna pełni również funkcję dziekana dekanatu krzywińskiego. Przybyły też siostry zakonne: Elżbietanki, Służebniczki i Urszulanki.
Mszy św. o 16.00 przewodniczył pochodzący z Osiecznej O. Roman Schulz dominikanin, który jako pielgrzym przybył pokłonić się Osieckiej Pani po wielogodzinnej podróży z Białorusi.


Trzeci dzień Odpustu – 05 sierpnia
  
Trzeci dzień Odpustu Porcjunkuli, to jednocześnie 44 Rocznica Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Osieckiej. Na Mszę św. o 10.30 przybył Ks. Roman Cichoń z Zalesia Wielkopolskiego jako przedstawiciel dekanatu gostyńskiego.
Msza św. o 16.00 tradycyjnie zgromadziła bardzo wiele dzieci, bo to dla nich w sposób szczególny była dedykowana, a przewodniczył jej Ks. Dawid Majda z Kongregacji św. Filipa Neri ze Świętej Góry. Na zakończenie Mszy św. każde dziecko otrzymało indywidualne błogosławieństwo i pamiątkowe obrazki.
Szczególna chwila naszego osieckiego Odpustu to sobotnia wieczorna Msza Święta, która gromadzi wielu wiernych z niemal wszystkich parafii leszczyńskich oraz z parafii z dekanatu rydzyńskiego. Większość parafii przybyła wraz z pocztami sztandarowymi. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne Msza święta pod przewodnictwem Ks. Józefa Majchrzaka została odprawiona w kościele, a nie na placu pielgrzyma. Niestety nie odbyła się tradycyjna Procesja Maryjna ulicami miasta. Po Mszy św. przed ołtarzem z Cudownym Obrazem Matki Bożej odśpiewana została Litania Loretańska i Apel Jasnogórski. Następnie do 24.00 miało miejsce modlitewne czuwanie wraz z zespołem „Emaus”.


Czwarty dzień Odpustu – 06 sierpnia
                   
Niedzielna Msza św. o 9.30, to tradycyjnie Msza w intencji rolników, ogrodników, sadowników i kierowców, przewodniczył O. Borys z naszego osieckiego klasztoru. Po Mszy że względu na padający ulewanie deszcz nie odbyło się na ulicach poświęcenie pojazdów.  O. gwardian Jesse Just w kościele odmówił modlitwę błogosławieństwa pojazdów i kierowców oraz pokropił wodą święconą wszystkich wiernych zgromadzonych w kościele, a ministranci rozdali obrazki z wizerunkiem św. Krzysztofa.
Uroczysta Suma Odpustowa o 11.30, również ze względu na padający ulewny deszcz została odprawiona w kościele klasztornym pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Jana Glapiaka. W Mszy św. uczestniczyło wielu pielgrzymów z Osiecznej i okolicy. Na zakończenie Eucharystii przed wystawionym Najświętszym Sakramentem została odmówiona Litania Loretańska i odśpiewano uroczyście Te Deum, po którym Ks. Biskup udzielił sakramentalnego błogosławieństwa.  
Wieczorem o 20.00, także z powodu deszczu, w kościele klasztornym odbył się koncert Jacka Kieroka z zespołem. Zespól jest znany m. in. z TV Silesia i Tv Trwam. Było zarówno modlitewnie jak i biesiadnie. Nie zawiedli też wierni. Na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski, odmówiono modlitwę do Matki Bożej Bolesnej i nastąpiło zasłonięcie Maryjnego Obrazu.


Piąty dzień Odpustu – 07 sierpnia
      
Poniedziałek to już ostatni dzień Odpustu Porcjunkuli. Msza św. o 10.30 zgromadziła bardzo licznie "skarb Kościoła", czyli chorych i cierpiących. Przybyli również pielgrzymi z dekanatu kościańskiego, wraz z swoim duszpasterzem. Po kazaniu został udzielony Sakrament Namaszczenia Chorych, a Mszę św. zakończyło błogosławieństwo lurdzkie - Pan Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie przeszedł pomiędzy chorymi.        
Ostatnim akordem osieckiego Odpustu jest zawsze Msza św. sprawowana w intencji wszystkich zmarłych. Szczególną pamięcią modlitewną otaczana się czcigodnych fundatorów, wszystkich ojców i braci, którzy pracowali w tutejszym klasztorze oraz zmarłych pielgrzymów i czcicieli Matki Bożej Osieckiej. Mszy św. przewodniczył gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium O. Jesse Just. Po Mszy udaliśmy się na zakonny cmentarz, aby pomodlić się także za zmarłych tam spoczywających.


We wszystkie dni odpustowe kazania głosił O. Franciszek Chodkowski, wikariusz Prowincji św. Franciszka z Asyżu z siedzibą w Poznaniu.                                                     
Przez cały czas trwania Odpustu każdy mógł otrzymać indywidualne błogosławieństwo nazywane "przedłużeniem rąk Matki Bożej", udzielanie przez O. Gintra Hulina.
O oprawę liturgiczną dbała p. organistka Klaudia Nowacka oraz zespól „Emaus”. W niedzielę na Sumie Odpustowej grała także dęta Orkiestra Gminy Osieczna pod batutą p. Łukasza Zielińskiego.


Franciszkanie z Osiecznej, Stróże Maryjnego Sanktuarium, wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym Wielkim Odpuście Porcjunkuli, a także tym, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji odpustowych uroczystości. Niech Matka Boża Bolesna Osiecka, każdego dnia, wyprasza wszystkim u Dobrego i Miłosiernego wszelkie potrzebne w życiu łaski.


Do zobaczenia na kolejnym Odpuście Porcjunkuli w Osiecznej … za rok! Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!   

/Ludwik-Maria FZŚ/

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu