Powrót

Odpust Porcjunkuli 2024. Historyczny zapis.

1 - 5 sierpnia 2024

Odpust Porcjunkuli 2024. Historyczny zapis.

W czwartek 1 sierpnia pierwsza Odpustowa Msza święta została odprawiona o 10.30 z licznym udziałem kapłanów z dekanatów Śmigielskiego i Święciechowskiego pod przewodnictwem ks. dziekana Ryszarda Siwka z Wonieścia. Szczególną radością były pielgrzymki: piesza z Górki Duchownej z ks. proboszczem Przemysławem Wilkiem oraz autokarowa z Wilkowa Polskiego z ks. proboszczem Markiem Smólskim. Msza święta o 16.00 z udziałem Ojców Benedyktynów z Lubina. Głównym celebransem był podprzeor Opactwa i proboszcz parafii lubińskiej o. Kornel Filipowski, który przybył wraz z br. Anzelmem nowicjuszem. Podczas każdej Mszy świętej, w czasie tegorocznego Odpustu, kazania głosił o. Arkadiusz Kąkol OFM, pochodzący z Wejherowa, a posługujący na Śląsku w Bytomiu. Po zakończeniu każdej Eucharystii tradycyjnie udzielane było indywidualne błogosławieństwo przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Bolesnej przez o. Gintera Hulina, przybyłego ze Szwajcarii. 

W piątek 2 sierpnia, w drugim dniu Odpustu Msza święta o 10.30 zgromadziła kapłanów i pielgrzymów z dekanatów krzywińskiego i śremskiego. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Gogół z Choryni, dziekan dekanatu krzywińskiego. W pieszej pielgrzymce do Matki Bożej Osieckiej przybyli parafianie ze Świerczyny wraz z ks. proboszczem Markiem Kędziorą, a autokarem pielgrzymi wraz z księdzem wikariuszem z Parafii Farnej w Śremie. Na Mszę św. o 16.00 tradycyjnie przybyli Księża Chrystusowcy z Mórkowa. Mszy świętej przewodniczył ks. Zbigniew Regucki, koncelebrował ją razem z ks. Franciszkiem Gałdysiem, a służbę liturgiczną pełnili czterej nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

W sobotę 3 sierpnia, w trzecim dniu Odpustu Mszy świętej o 10.30 przewodniczył ks. Roman Cichoń z Zalesia Wielkopolskiego z dekanatu gostyńskiego. Sprawowana była w intencji o Trzeźwość Narodu. Czytanie przeczytał pan Bolesław Pawłowski, prezes stowarzyszenia AA w Osiecznej. W Mszy świętej uczestniczyły przybyłe z Krzywinia Siostry Służebniczki NMP. O 16.00 Msza święta sprawowana była na placu pielgrzyma w intencji dzieci, przewodniczył jej ks. Filip Michalak z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri ze Świętej Góry. Każde dziecko otrzymało indywidualne błogosławieństwo i pamiątkowe obrazki. Można było też skosztować słodkości przygotowanych w klasztornej kuchni. Uroczysta wieczorna Msza święta o 19.00 sprawowana była również na placu pielgrzyma z licznym udziałem pocztów sztandarowych z sąsiednich parafii. Koncelebrowali ją liczni kapłani z dekanatów rydzyńskiego i leszczyńskiego, a przewodniczył ks. dziekan Mariusz Matecki z Rydzyny. Po Mszy świętej wyruszyła tradycyjna procesja ulicami miasta. Mieszkańcy Osiecznej pięknie udekorowali domy na trasie procesji. W Mszy świętej i procesji udział wzięli także Cystersi z Wąchocka br. przeor Filip Kulka i br. podprzeor Antoni Procek oraz ojciec Opat Eugeniusz Augustyn, który koncelebrował Mszę świętą.

W niedzielę 4 sierpnia, w czwartym dniu Wielkiego Odpustu Porcjunkuli w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Osiecznej przeżywaliśmy centralne uroczystości odpustowe. Msza święta o 9.30 sprawowana była w intencji rolników, ogrodników, sadowników i kierowców, którzy bardzo licznie przybyli do naszego Sanktuarium, by przez wstawiennictwo Matki Bożej prosić Boga o błogosławieństwo, dobre urodzaje i bezpieczeństwo na drogach. Po Mszy świętej  tradycyjnie zostały poświęcone samochody i inne pojazdy. Uroczystej Sumie Odpustowej odprawionej na placu pielgrzyma przewodniczył i kazanie wygłosił ojciec Opat Eugeniusz Augustyn, z Opactwa Cystersów w Wąchocku, który przybył wraz ze Współbraćmi przeorem br. Filipem i podprzeorem br. Antonim. Mszę świętą zakończyła procesja Eucharystyczna oraz uroczyste Te Deum w kościele.

W poniedziałek 5 sierpnia, w ostatnim dniu Odpustu, w 45 Rocznicę Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Bolesnej Osieckiej na Mszę świętą o 10.30 tradycyjnie przybył „skarb Kościoła", czyli chorzy i cierpiący. Mszy świętej przewodniczył ks. Piotr Kowalewski, wikariusz z kościańskiej fary. Po kazaniu wygłoszonym przez o. Arkadiusza Kąkola tegorocznego rekolekcjonistę odpustowego, został udzielony Sakrament Chorych. Mszę świętą zakończyło błogosławieństwo „lurdzkie” - Pan Jezus w Najświętszy Sakramencie przechodził wśród wiernych i błogosławił im. Ostatnim akordem tegorocznego odpustu była Msza święta o 18.30 w intencji zmarłych fundatorów, dobrodziejów i pielgrzymów. Po Mszy świętej udaliśmy się w procesji na przyklasztorny cmentarz, by pomodlić się za wszystkich zmarłych ojców i braci, którzy na przestrzeni czterech wieków pracowali w osieckim klasztorze.

(br. Ludwik-Maria FZŚ)

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu