Matki Bożej Różańcowej
7 pażdziernika 2023r.
Na prośbę Matki Bożej odmawiajmy codziennie Różaniec!
Kierujemy dziś nasze myśli i serca ku Matce Bożej Królowej Różańca Świętego. Ten dzień jest bardzo ważny dla tutejszej parafialnej wspólnoty Żywego Różańca przy naszym franciszkańskim Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie, dla której zostanie dzisiaj poświęcony sztandar. Jest to zapewne wspaniała okazja, by kolejny raz pochylić się na wartością różańca i modlitwy odmawianej na różańcu.
Różaniec to jedna z najbardziej popularnych modlitw znana na całym świecie. Na różańcu modlą się zarówno ludzi prości, jak i wykształceni, duchowni i świeccy, zdrowi i chorzy, modlą się dzieci, ludzie młodzi i dorośli. O odmawianie różańca, i to codziennie, prosiła w swoich objawieniach, szczególnie w Fatimie, Matka Boża.
Tę prośbę Matki Najświętszej, o codzienne odmawianie Różańca spełnia Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone przez Paulinę Jaricot w Lyonie w roku 1826. Jak napisała wtedy założycielka Żywego Różańca: „Najważniejszą rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich”. Warto przypomnieć, że celem Stowarzyszenia Żywego Różańca według Założycielki było i jest wspieranie modlitwą, ofiarą duchową i materialną działań misyjnych Kościoła.
Do częstego odmawiania różańca nieustannie zachęcają Pasterze Kościoła. Czynił to także św. Jan Paweł II. Nasz Rodak nauczał, że „Różaniec to (…) modlitwa (…) wspaniała w swej prostocie i głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej krewnej Elżbiety. Z tymi słowami łączy się cały Kościół. Na tle tych słów Zdrowaś Maryjo dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia z życia JezusaChrystusa. (…) Modlitwa tak prosta i tak bogata, Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania”. I jak sam to podkreślał: „Różaniec to moja ulubiona modlitwa! Zaś papież Leon XIII zapewniał, że „Różaniec jest najdoskonalszą formą modlitwy oraz najskuteczniejszym środkiem do osiągnięcia życia wiecznego”.
Gdy odmawiamy różaniec to mamy zapewne wrażenie, że jest to modlitwa na wskroś maryjna. W istocie jednak w centrum tej modlitwy stoi Jezus Chrystus, nasz Pan i Zbawiciel. Rozważając poszczególne tajemnice różańca zgłębiamy tajemnice naszego zbawienia i wchodzimy w konkretne sytuacje nie tylko w życiu Maryi, ale przede wszystkim w życiu Jej Syna Jezusa Chrystusa. Gdy modlimy się na różańcu, to Maryja uczy nas odkrywać i lepiej rozumieć życie Jezusa, Jego miłość i troskę o zbawienie człowieka, a zarazem przypomina o naszym przeznaczeniu do życia wiecznego. Poprzez poszczególne tajemnice różańcowe możemy iść za Jezusem Jego śladami, wsłuchiwać się w Jego słowa i w duchu wiary uczestniczyć w Jego życiu. Przez różaniec Maryja oplata nasze życie Ewangelią Jezusa. Przemienia nasze serca i sprawia, że więcej w nas Boga, więcej w naszym życiu wiary, nadziei i miłości. Ewangelia, którą przybliżają nam poszczególne tajemnice różańca, pomaga nam lepiej Boga poznać i w mocniej w Niego uwierzyć. Modląc się na różańcu możemy stać się też naśladowcami Maryi. Bo Maryja z jednej strony jest naszą Orędowniczką przed Bogiem, a więc modli się razem z nami i wstawia się za nami w Boga. Ale z drugiej zaś strony Maryja ukazuje nam swoim życiem, jak dojść do pełnego zjednoczenia z Bogiem i jak w codziennym życiu wypełniać Jego wolę. Modląc się na różańcu, możemy też łączyć sprawy naszego codziennego życia, z poszczególnymi tajemnicami życia Jezusa i Maryi. A to pomaga we właściwym spojrzeniu na nasze ziemskie życie, by poprzez należyte wypełnianie naszych zadań, obowiązków, powołania, uświęcać nasze życie i każdego dnia dążyć do zbawienia.
Ważnym momentem w rozwoju modlitwy różańcowej były objawienia Matki Bożej w Fatimie w 1917r.. Wtedy to Maryja zwróciła się do Kościoła i do wszystkich swoich czcicieli z bardzo wymagającą prośbą: módlcie się na różańcu codziennie, ale też pokutujcie za grzechy i nieustannie się nawracajcie! Maryja jednocześnie wtedy też zapewniła, że ta modlitwa przyczyni się do zakończenia wojny i będzie chroniła przed wieloma niebezpieczeństwami i nieszczęściami. I okazuje się, że modlitwa różańcowa ma naprawdę wielką moc. Świadczy o tym wiele historycznych wydarzeń, które zmieniły swój bieg właśnie dzięki gorliwemu odmawianiu przez wiernych modlitwy różańcowej. Św. o. Pio z Pietrelciny nauczał: "Kochajcie Maryję i starajcie się, by ją kochano. Odmawiajcie zawsze Jej Różaniec i czyńcie dobro. Dzięki tej modlitwie szatan spudłuje swe ataki i będzie pokonany, i to zawsze. Jest to modlitwa do Tej, która odnosi triumf nad wszystkim i nad wszystkimi". O mocy różańca może zapewne zaświadczyć i dzisiaj wiele osób, które to właśnie dzięki tej modlitwie wyszły z nałogów, uzależnień, z rożnego rodzaju nerwic i depresji, które ocaliły swoje małżeństwo, które wróciły do wiary w Boga i do Kościoła, które wyprosiły zdrowie sobie lub innym. Bł. kard. Stefan Wyszyński mawiał: „Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymywać na żadnej tajemnicy. Trzeba iść dalej. Bo pełnia życia jest u szczytu…”.
Obecnie codzienna modlitwa różańcowa jest wręcz konieczna, by ratować małżeństwa i rodziny przed rozpadem i zniszczeniem! Św. Jan Paweł II, już ponad 20 lat temu, w Roku Różańca Świętego, wzywał rodziny do ożywienia tradycji wspólnego rodzinnego odmawiania różańca. W Liście Apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” napisał: „Modlitwa ta bowiem umacnia wewnętrzną jedność rodzin i stanowi przeciwwagę dla wielu współczesnych czynników kulturowych, powodujących rozbicie wspólnot i izolację jednostki. Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty, zgodnie z dawną tradycją, jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny. Kierując wzrok na Jezusa, poszczególni jej członkowie odzyskują na nowo również zdolność patrzenia sobie w oczy, by porozumiewać się, okazywać solidarność, wzajemnie sobie przebaczać, by żyć z przymierzem miłości odnowionym przez Ducha Bożego”…. W Fatimie Maryja zapewniła: „Odmawiajcie codziennie różaniec. (…) Ja was nigdy nie opuszczę.
Ukochani czciciele Matki Bożej i różańca świętego. Dzisiaj zostanie poświęcony sztandar tutejszej Wspólnoty. Żywego Różańca. Od tej pory ten sztandar nie tylko będzie reprezentował Wspólnotę Żywego Różańca w naszej franciszkańskiej parafii we Wschowie. Ten sztandar zobowiązuje was do jeszcze bardziej gorliwego odmawiania różańca i do sumiennego wypełniania zadań, które wynikają ze Statutu Żywego Różańca. Ten sztandar i wasza przynależność do Żywego Różańca jest także wyrazem waszej miłości do Matki Bożej i wdzięczności za wielki dar koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia, Pani Wschowy!! Ten poświęcony sztandar zobowiązuje was również do pamięci o wszystkich tych, którzy tę wspólnotę tworzyli i tworzą. Zobowiązuje do modlitewnej pamięci, także o tych którzy swoją ziemską pielgrzymkę już zakończyli lub zakończą, a których imiona pozostaną zapisane nie tylko w Kronice Żywego Różańca, ale także u Boga w niebiańskiej Księdze życia wiecznego.
Kochani czciciele Matki Bożej! I nic też nie stoi na przeszkodzie by kolejne osoby, czy też całe rodziny wstąpiły do Żywego Różańca. Każdy jednak musi podjąć osobistą decyzję, musi osobiście powiedzieć Maryi TAK. I na pewno warto to uczynić, bo Różaniec to ewangeliczna droga, która prowadzi przez Maryję do Jezusa, prowadzi do zbawienia, prowadzi do Nieba. Amen.
(o.R.)