Ogłoszenia duszpasterskie
Niedziela Chrztu Pańskiego
12.01. - 19.01.2025
           

W  niedzielę (12.01.) – święto Chrztu Pańskiego.
Msze święte o 7.00 i 9.30 z odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu świętego. 
Kolekta przeznaczona jest na ogrzewanie naszego kościoła oraz na utrzymanie naszego Sanktuarium i klasztoru. Za każdą ofiarę składamy serdeczne Bóg zapłać i zapewniamy o wdzięcznej modlitwie w naszym Sanktuarium i w klasztorze.

W poniedziałek (13.01.) – Dzień Fatimski, który obchodzimy w naszym Sanktuarium, jako wotum wdzięczności za Koronację Obrazu Matki Bożej Bolesnej (05.08.1979). 
Oto program:
7.00 Msza święta,
10.00 - I część Różańca z intencjami,
10.30 Msza święta w intencjach zbiorowych do Matki Bożej Osieckiej,
po Mszy świętej - II cz. Różańca,
18.00 - III cz. Różańca z intencjami,
18.30 Msza święta w intencjach zbiorowych do Matki Bożej Osieckiej,
po Mszy świętej - IV cz. Różańca zakończona Apelem Jasnogórskim.    
Intencje na Różaniec i Msze święte można składać przy furcie klasztornej. Wszystkich czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.         


W czwartek  (16.01.)
- od 19.00 – 20.00 adoracja Najświętszego Sakramentu.            

W sobotę  (18.01.) – rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan po hasłem: „Czy wierzysz w to?” (J 11,26), który potrawa do 25 stycznia.       


We wtorek 14 stycznia w Centrum Kultury i Biblioteki o 18.00 koncert – Kolędy na ludowo z tańcem w wykonaniu The Kopernix z gośćmi.     

Od soboty 11 stycznia rozpoczęliśmy obchody Jubileuszu 800-lecia „Pieśni słonecznej” św. Franciszka z Asyżu napisanej rok przed jego śmiercią. Niech ten Jubileusz pomoże nam w budowaniu właściwych relacji z Bogiem, z drugim człowiekiem oraz ze stworzeniem, które jest darem Boga.           

Zapraszamy codziennie na Różaniec o 18.00 w intencjach powierzanych przez wiernych, składnych do skarbonki przy ołtarzu maryjnym, wpisywanych do Księgi Pielgrzyma oraz podanych przez Skrzynkę intencji na naszej stronie internetowej.        

Przy furcie klasztornej można zamawiać Intencje mszalne, Roczne Wypominki za zmarłych i Msze św. gregoriańskie za zmarłych. Można też nabyć obrazy Matki Bożej Osieckiej.  

Zachęcamy do częstego odwiedzania strony internetowej naszego klasztoru i Sanktuarium. M in. aktualności, ogłoszenia, intencje, a także codziennie Słowo Boże z Liturgii dnia i rozważania.        \

Wdzięczni za otrzymany Sakrament Chrztu świętego, bądźmy odważnymi świadkami Jezusa Chrystusa w codziennym naszym życiu, angażując się w życie Wspólnoty Chrystusowego Kościoła.           

Niech Dobry Bóg Wam i waszym Rodzinom obficie błogosławi, a Matka Boża Bolesna otacza swoją opieką.           


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego 
- kolęda w  parafii od poniedziałku do piątku od 15.00, w soboty od 10.00;   
- w niedzielę (12.01.) – o 14.00 II parafialny koncert kolęd i pastorałek;
- więcej informacji parafialnych na stronie internetowej: osieczna.parafia.net.pl 


                                             Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu