Ogłoszenia duszpasterskie
VI Niedziela Zwykła
16.02. - 23.02.2025
           

W niedzielę (16.02.) – kolekta przeznaczona na ogrzewanie naszego kościoła oraz na utrzymanie naszego Sanktuarium i klasztoru. Za każdą ofiarę serdeczne „Bóg zapłać”. 

W sobotę (22.02.) - święto Katedry św. Piotra Apostoła.    


Zachęcamy do częstego udziału w Mszach świętych w naszym Maryjnym Sanktuarium i częstego przyjmowania Komunii świętej, ponieważ za pobożne nawiedzenie naszego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej można zyskać Odpust Roku Jubileuszowego 2025 za siebie lub za zmarłych, pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej po Spowiedzi św., przyjęcie Komunii św., brak przywiązania nawet do grzechu lekkiego oraz odmówienie modlitw: Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz dowolnej modlitwy na intencje Ojca Świętego np. Zdrowaś Maryjo, Pod Twoją obronę).   
Za zmarłych Odpust Jubileuszowy można zyskać nawet dwa razy dziennie, pod warunkiem, że dwa razy w danym dniu przyjęło się Komunię świętą.    

Codziennie o 18.00 Różaniec przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Osieckiej. Zapraszamy i zachęcamy do składania intencji na tę wspólną modlitwę różańcową. do skarbonki przy ołtarzu Matki Bożej.  

W niedziele o 8.55 Godzinki ku czci Matki Bożej, o 18.00 Różaniec i Nieszpory.      

W czwartki od 19.00 do 20.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu.            

W piątki  o 6.40 - Droga Krzyżowa.                  

Niech codzienna modlitwa i częsty udział w Eucharystii, umacnia naszą nadzieję w życiu osobistym i rodzinnym.          

Dziękujemy za wspólną modlitwę oraz za złożone dzisiaj ofiary. Zapewniamy o wdzięcznej modlitwie.

Niech Dobry Bóg Wam i waszym Rodzinom obficie błogosławi, a Matka Boża Bolesna otacza swoją przemożną opieką.        


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego   
- informacje parafialne na stronie internetowej: osieczna.parafia.net.pl 


                                             Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu