VI Niedziela Wielkanocy
14.05. – 21.05.2023r.

W niedzielę (14.05.) - kolekta na cele inwestycyjne oraz na utrzymanie naszego klasztoru i Sanktuarium. Za każdą ofiarę złożoną na ten cel składamy serdeczne „Bóg zapłać”.    
Msze święte o 7.00 i 9.30. O 8.55 Godzinki ku czci Matki Bożej oraz wypominki za zmarłych.
O 14.00 w klasztorze spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (III Zakonu), na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych duchowością św. Franciszka z Asyżu. W programie konferencja, modlitwy i braterskie spotkanie.

W naszym Sanktuarium codziennie nabożeństwa majowe o 18.00, a wieczorem o 20.50 Kompleta - modlitwa na zakończenie dnia, o 21.00 Apel Jasnogórski i zasłonięcie Cudownego Obrazu. Serdecznie zapraszamy do wspólnej majowej modlitwy ku czci Matki Bożej.

We wtorek (16.05.) – święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski. Msze święte o 7.00 i 18.30.           

W czwartek (18.05.) – w naszej Wspólnocie zakonnej imieniny obchodzi o. Eryk. Msza św. w Jego intencji o 7.00. Serdecznie zapraszamy.                                                 
Jak w każdy czwartek od 20.00 adoracja Najświętszego Sakramentu.

Od piątku (19.05.) – rozpoczyna się Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Tekst Nowenny na naszej stronie internetowej osieczna.franciszkanie.net Zachęcamy do jej odmawiania.    

W sobotę (20.05.) – święto św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera.  

W przyszła niedzielę (21.05.) – uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.                                               
O 9.30 Msza święta z okazji Jubileuszu 35-lecia kapłaństwa o. Borysa. O. Borys odprawi tę Mszę świętą wraz ze Współbraćmi, z którymi przyjął święcenia kapłańskie w Katowicach – Panewnikach. Serdecznie zapraszamy na tę Mszę świętą.                                                                                                    

W uroczystość Najświętszej Trójcy (4 czerwca) kończy się okres Komunii świętej wielkanocnej wynikający z przykazania kościelnego. Zachęcamy do Spowiedzi i Komunii świętej. Przypomnijmy o tym także w naszych rodzinach.

Dziękujemy za wspólną modlitwę i za każde Wasze duchowe wsparcie. Dziękujemy także za ofiary złożone dzisiaj w ramach kolekty inwestycyjnej na potrzeby naszego klasztoru i Sanktuarium.
Niech Dobry Bóg Wam i waszym Rodzinom obficie błogosławi, a Matka Najświętsza otacza swoją przemożną opieką.    


Ogłoszenia z kościoła parafialnego:  
 - nabożeństwa majowe codziennie po Mszy św. o godz. 17.00; na wioskach: w Łoniewie o19:30, w Trzebani i Jeziorkach o 19.00.      
- od poniedziałku do środy z okazji „Dni Krzyżowych” modlitwy się o dobre urodzaje. Procesje: w poniedziałek do krzyża na ul. Miejskiej - droga koło Orlika, zakończenie przy krzyżu na placu przy klasztorze; we wtorek do św. Jana Nepomucena, zakończenie przy krzyżu na cmentarzu; w środę do krzyża przy ul. Jeziorkowskiej, zakończenie przy figurze Serca Jezusowego na ulicy Kościuszki.           
- w każdy czwartek o 16.30 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Litania do św. Jana Pawła II.  
- w piątek 19 maja organizowany jest wyjazd do Torunia z okazji 90 Rocznicy Urodzin O. Błażeja. W programie: Msza św. urodzinowa O. Błażeja, wizyta w sanktuarium Matki Bożej Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, nawiedzenie w Pakości grobu O. Bonusa. Wyjazd o 5.30, powrót w godzinach wieczornych. Zapisy do środy w zakrystii w kościele parafialnym. Koszt 50 zł. W przypadku braku odpowiedniej ilości uczestników wyjazd zostanie odwołany.          
- więcej informacji parafialnych na stronie internetowej parafii: osieczna.parafia.net.pl     



                                                                              Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu